fbpx

Pasta s rajčaty a parmazánem

Pasta s rajčaty, bazalkou a parmazánem je snad moje nejoblíbenější pasta vůbec. Především v sezóně, kdy mají rajčata pořádnou chuť. Recept na domácí těstoviny naleznete na této stránce. Nebojte se jej vyzkoušet. Příprava je velice jednoduchá a základní suroviny nejsou drahé. Těsto lze navíc ochutit dle vlastní fantazie. Mezi nejoblíbenější příchutě patří bazalka, houby nebo rajčata. V případě, že máte domácí vajíčka, neváhal bych s přípravou domácího těsta ani minutu.

Na recept potřebujeme

  • 250 g čerstvé pasty
  • 100 g cherry rajčat
  • 1 lžíci rajčatové pasty nebo krájených rajčat v plechovce
  • špetku třtinového cukru
  • hrst bazalky
  • olivový olej
  • sůl
  • pepř z mlýnku
  • parmazán
5M příprava 10 minut vaření
2 porce

Příprava pasty s rajčaty

1. Píšu to vždy u každé pasty – na začátek je třeba mít připravený hrnec s vařící vodou pro přípravu těstovin. Čerstvá pasta se vaří vždy jen pár minut a u rychlých receptů, jako je tento, dělám vše najednou.

2. Na rozpálenou pánev dáme pár kapek olivového oleje a přidáme rajčata, která osolíme a opepříme, aby se uvolnila jejich chuť a pustily šťávu.

3. Po dvou minutách přidáme rajčatovou pastu, kterou zarestujeme. Pozor, ne protlak. Pokud není rajčatová pasta, občas ji nahradím lžící rajčat v plechovce. Osladíme špetkou cukru a dle chuti ještě lehce osolíme.

4. Do rajčat přidáme pár lžic vařící vody od těstoviny a lžící másla. Těstoviny se tak díky tomu nejen správně obalí omáčkou, ale máslo dodá úžasnou krémovou chuť.

5. Uvaříme čerstvé těstoviny, scedíme a přidáme k rajčatům do pánve.

6. Promícháme, přidáme čerstvou bazalku a servírujeme na talíř.

7. Přidáme čerstvě nastrouhaný parmazán a ještě ozdobíme pár lístky bazalky.

Několik zajímavostí o Parmazánu, neboli Parmesanu

1. Stejně jako “Italian” znamená z Itálie, “Parmesan” znamená z Parmy, jedné z pěti provincií, které společně s Reggio Emilia, Modena a částmi Bolegna a Mantua tvoří oblast v severní Itálii, kde se tento sýr vyrábí.

2. Oficiální název Parmigiano-Reggiano dosta tento sýr v roce 1954. Od tohoto okamžiku se také na každé kolo sýra razí ochranná značka. Členové skupiny Consorzio del Formaggio nejen dodržují přísné výrobní standardy , ale společně pracují na prodeji Parmigiano Reggiano a chrání jméno před napodobiteli z celého světa.

3. První zaznamenaná zmínka o Parmesanu je už z roku 1254. Dodává, že šlechtická žena z Janova uzavřelo dohodu na roční dodávku 53 liber sýra vyrobeného v Parmě.

Jak se vám recept líbí? Povedl se uvařit? Zaměnili jste nějakou surovinu? Pomozte komentářem nám i ostatním. Předem děkujeme.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložením komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Váš e-mail nebude publikován.