fbpx

Francouzské Créme brûlée

Klasika francouzské kuchyně, sametově hladký dezert ze žloutků a smetany s chutí opravdové vanilky. Recept na Créme Brulée by měl znát každý kuchař lepší restaurace. Vůbec první zmínka pochází z roku 1691, což nasvědčuje tomu, že tento dezert je opravdovou klasikou. Créme Brulée si zamilujete a to nejen díky své karamelové krustě, která je pro tento dezert neodmyslitelnou součástí.

Alternativou tohoto dezertu je Crema Catalana s citronem, pomerančovou kůrou a skořicí nebo flan caramel, který se peče s karamelem a podává se vyklopený. Créme Brulée je možné také ochucovat různými pastami, moje úplně nejoblíbenější je ale varianta s příchutí kávy.

Na recept potřebujeme

  • 800 ml smetany
  • 200 ml mléka
  • 15 žloutků
  • 150 g cukru
  • 1x vanilkový lusk
  • 50 g třtinového cukru na karamelovou krustu
10 minut příprava 40 minut vaření
6 porcí

Příprava Creme Brulée

1. Veškerou smetanu a mléko vlijeme do rendlíku či hrnce a přidáme cukr. Nožem rozřízneme vanilkový lusk na půl a špičkou vyškrábneme veškerá semínka, která i s luskem přidáme ke smetaně a mléku. Vše společně zavaříme a necháme několik minut odstát. Chuť vanilky se v teple krásně uvolní a Créme brulée tak bude doopravdy chutnat po vanilce. Stejně tak nehrozí, že se cukr usadí u dna.

2. Do teplé směsi vmícháme žloutky, přecedíme přes jemný cedník a nalijeme do zapékacích mističek. V případě, že vlastníme opalovací pistoli, odstraníme pomocí plamene veškeré bubliny z povrchu. V případě, že ji nevlastníme, je dobré směs před rozléváním nechat chvíli odstát. V tomto kroku jsou důležité dvě věci. Se směsí při nalévání míchat, jelikož zrníčka vanilky mají tendenci klesat ke dnu. Dále pak mít ve všech miskách stejné množství, aby každé Créme brûlée bylo hotové ve stejnou dobu.

3. Misky přendáme do hlubšího pekáče a zalijeme dostatečně horkou vodou, která se nesmí dostat do směsi. Ideální množství vody je takové, aby hladina Créme brulée a hladina vody byly ve stejné úrovni. Pečeme v předehřáte troubě na 120 °C cca 45 až 60 minut. Doba závisí na obsahu a typu zapékací misky. Ideálním měřítkem je sledovat povrch krému. Pokud bude po poklepání tvořit kruhy, je dezert stále málo hotový. Po upečení necháme řádně vychladit. Krém musí být tuhý a dnem vzhůru se nesmí roztékat. Jestli je krém krupičkovatý, znamená to, že je upečený moc a žloutky se začaly srážet.

4. Karamelovou krustu můžeme docílit dvěma způsoby. Ten nejjednodušší a zároveň nejrychlejší je pomocí cukru, kterým se posype povrch dezertu a opálí flambovací pistolí. Doporučím pistolí kroužit kolem dokola, aby se cukr nepřipalil. Druhý způsob: v rendlíku si rozehřejeme karamel, který vylijeme na pečící plech s papírem, necháme vychladnout a poté rozdrtíme na prach. Tím posypeme povrch „bruléečka“ a pod grilem necháme rozpustit, čímž se vytvoří tenká vrstva karamelu. Jakmile stáhneme z pod grilu a dezert krustu zchladí, můžeme podávat.

 

Jak se vám recept líbí? Povedl se uvařit? Zaměnili jste nějakou surovinu? Pomozte komentářem nám i ostatním. Předem děkujeme.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložením komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Váš e-mail nebude publikován.