fbpx

Francouzské palačinky Crepes Suzette

O vzniku tohoto receptu existují 2 různé příběhy. Jeden říká, že dezert byl, jako spousty jiných, připraven omylem, když se pomocnému číšníkovi „povedlo“ nechtěně vylít pomerančový likér do pánve s palačinkami, které připravoval pro prince z Walesu, budoucího krále Eduarda VII., a jeho hosty, mezi nimiž nechyběla krásná dívka jménem Suzette. Princ následně položil otázku, jak se tento pokrm nazývá a číšník pohotově odpověděl, že Crêpes Princesse. Princ tak poznal, že se jedná o kompliment a navrhl přejmenovat tento dezert na Crêpes Suzette po dívce, která byla jeho hostem.

Druhý příběh vypráví, že tento recept byl pojmenován podle francouzské herečky Suzanne Reichenbergové, známé jako Suzette, která vystupovala v jednom z pařížských divadel v roli služky, která servírovala flambované palačinky. To se zalíbilo kuchaři jménem Monsieur Joseph, a proto se rozhodl, že právě takto bude palačinky podávat svým hostům, aby upoutal jejich pozornost.

Ať už je pravdivý první nebo druhý příběh, tento pokrm je francouzskou klasikou známou po celém světě.

Na recept potřebujeme

  • 5 vajec
  • 1 l mléka
  • 350 g hladké mouky
  • špetku soli

na omáčku:

  • 100 g cukru
  • 5 velkách pomerančů
  • lžíce másla
  • 50 ml likéru Grand Marnier nebo Cointreau
10 minut příprava 20 minut vaření
10 porcí

Příprava palačinek

1. Palačinky netřeba složitě popisovat. V mléce rozmíchejte mouku a teprvé poté přidejte vejce. Nebudou se vám tak dělat hrudky. Množství mouky se může lišit, těsto by se ale mělo po pánvi lehce rozlévat a nemělo by být příliš husté.

2. Také doporučím palačinky připravovat pouze z jedné strany, aby se příliš nevysušily. Omáčka palačinky ještě více zvláční a budou dokonalé.

 

Příprava pomerančové omáčky

1. Nejdříve si nastrouháme kůru ze dvou pomerančů, ze kterých následně okrájíme zbytek kůry a vykrájíme segmenty (filátka). Poté ze zbylých pomeračnů připravíme čerstvou šťávu. Nedoporučuji nahrazovat pomerančovým džusem, to jsou bohužel dvě rozdílné věci.

2. V hrnci nebo pánvi začneme pozvolna rozehřívat cukr na karamel. Důležité je, aby z cukru nevznikly hroudy, které by se začaly rozehřívat daleko později než volný cukr. Karamel by se tak mohl připálit.

3. Jakmile má cukr, respektive karamel, krásně zlatohnědou barvu, vlijeme pomerančovou šťávu a dáme pozor, aby nás pára neopařila. Jakmile se směs zavaří, stáhneme stupeň a necháme pozvolna svařit zhruba o polovinu. Omáčka lehce zhoustne.

4. Stáhneme z ohně, přidáme alkohol, zašleháme máslo a nakonec doplníme kůru a vykrájené pomeranče, které stáhnou sladkost omáčky.

Při servírování namočte palačinku do omáčky, složte a přendejte na talíř. Pokud máte rádi show, můžete alkohol v omáčce vynechat a přidat jej až na závěr flambovacím způsobem.

 

Jak se vám recept líbí? Povedl se uvařit? Zaměnili jste nějakou surovinu? Pomozte komentářem nám i ostatním. Předem děkujeme.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložením komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Váš e-mail nebude publikován.