fbpx

Francouzská cibulačka

Francouzská cibulačka je skvělá polévka se zapečeným toustem, zejména do chladných dnů. Recept je velmi jednoduchý. Každopádně jsem si vždy myslel, že cibulačku dobře ovládám, tedy až do doby, než jsem narazil na cibulačku v La Gare od Honzy Kvasničky. Hned po první lžíci jsem věděl, že Honza hraje trochu jinou ligu, proto jsem neváhal a vydal jsem se pro pár rad přímo do kuchyně. Jedním ze základů dobré cibulačky je sýr Gruyére.

Tento švýcarský sýr pocházející z oblasti Gruyére se smí vyrábět jen v této lokalitě v podhůří Alp. Vyrábí se z čerstvého mléka krav, které se živí výhradně čerstvou trávou v létě a senem v zimě. Sýr zraje ve speciálně upravených sklepích až 12 měsíců, vybrané sýry dokonce až 24 měsíců. Pokud by Vás zajímalo více informací, naleznete je na této oficální stránce sýru Gruyére.

Na recept potřebujeme

 • 1 kg oloupané a očištěné cibule
 • 1, 2 l drůbežího vývaru
 • 1 lžíci cukru
 • 1 lžíci hladké mouky
 • 50 ml vinného octa
 • 100 ml bílého vína
 • malý svazek tymiánu
 • 2 bobkové listy
 • pár kapek brandy
 • sůl
 • pečivo na tousty
 • 150 g sýru Gruyére
60 minut vaření
4 porce

Příprava francouzské cibulačky

1. Cibuli oloupeme a nakrájíme na malé měsíčky. V hrnci, ideálně litinovém, rozehřejeme máslo s trochou oleje, to proto, aby se máslo nepřipalovalo.

2. Vsypeme cibuli a oheň stáhneme na minimum. Teď přichází pro cibulačku nejdůležitější bod. Cibuli je třeba dlouho a pomalu restovat, aby polévka dostala krásnou hnědou barvu a silnou chuť.

3. Po zhruba 45 minutách zvýšíme plamen a přisypeme cukr, který necháme zkaramelizovat. Přidáme nejdříve vinný ocet, necháme vyrestovat, a poté suché víno, které se během chvilky také odpaří.

4. Zasypeme hladkou moukou a necháme ještě chvíli restovat. Přilijeme vývar. Osobně mám nejraději drůbeží, ale použít lze jak hovězí, tak zeleninový. Promícháme a přidáme bylinky.

5. Vaříme společně ještě přibližně 20 minut, dokud se mouka řádně neprovaří a nakonec přidáme pár kapek brandy. Tím je polévka hotová.

6. Francouzskou bagetu nakrájíme na větší plátky a necháme volně v troubě při 180°C chvíli ztvrdnout. Kdyby jsme jí do polévky dali čerstvou, tak by se příliš rychle rozmočila.

7. Polévku přelijeme do šálku, přidáme dva kousky toustů, aby zakryly celý okraj a zasypeme nastrouhaným sýrem Gruyére.

8. Zapečeme pod grilem a můžeme podávat.

 

 

3 základy pro dokonalou cibulačku

1. Stejně nakrájené proužky cibule se rovnoměrně opečou a v polévce tak nebudou příliš orestované či spálené kousky. Na recept postačí klasická žlutá cibule, kterou je nutné pomalu na mirný plamen restovat, jen tak dostane polévka silnou chuť a tmavou barvu.

3. Kvalitní vývar je základem každé dobré polévky a stejně je tomu i u francouzské cibulačky. Vyplatí se u řezníka koupit několik drůbežích skeletů, které stojí doslova pár korun, a budou skvělým základem. Založit vývar je otázka jen pár chvil a kdyby Vám náhodou nějaký vývar zbyl, tak jej zamražte a budete mít hotovo pro příště či jinou polévku

5. Sýr Gruyére, kvalitní bíle víno, čerstvý tymián, i to je další předpoklad pro dokonalou cibulačku.

Jak se vám recept líbí? Povedl se uvařit? Zaměnili jste nějakou surovinu? Pomozte komentářem nám i ostatním. Předem děkujeme.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložením komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Váš e-mail nebude publikován.