fbpx

Degustace rumů 1423 v Casa Havana s Joshuou Singhem

Vždy, když mi kluci z Alkohol.cz napíšou, že pořádají nějakou akci, vím, že to bude pecka. Tentokrát se povedlo uspořádat v krásném baru La CASA de la HAVANA vieja degustaci rumů 1423, za kterou stojí Joshua Singh, který má ve světě rumů pořádné jméno.

O degustaci

Atmosféra prostě bomba, všude dřevo, červená kůže a uprostřed salónku kubánská vlajka, která podtrhuje výjimečnost tohoto místa. Hned mi tak bylo jasné, že to nebude jenom o rumu, ale o celkové kultuře a o tom, jak se rumy vyrábí, blendují, zrají a jakou mají vlastně hodnotu.

Kdo by čekal, že si dáme pár panáků a trochu si u nich popovídáme, musím ho vyvést z omylu. Stejně tak, jako se pořádají degustace vína a sýrů či špičkoví šéfkuchaři představují nové menu, i tato degustace je vedena na skvělé úrovni. Ve skleničce je vždy rumu tak akorát, abyste ho mohli poznat, ale abyste také udrželi pozornost celý večer a nikdo nebyl „společensky unavený“. Je to prostě zážitek, který za to stojí.

Pohled odborníka

Protože se sám zatím nepovažuji za velkého znalce a odborníka, zeptal jsem se Pavla Ungra z RumRocku, což jeho blog o rumech a o komunitě, kterou u nás v ČR tvoří, na pár otázek. Mimo jiné i Pavel stojí za touto degustací.

Pavle, podle čeho poznat dobrý rum?

P: To není tak jednoduchá otázka, jak se zdá :-). Za prvé, pojďme si říci, co je to rum. Rum je destilát z derivátů cukrové třtiny, který obsahuje více než 37,5% a méně než 20g cukru na litr, u kterého platí toto jediné pravidlo a milión výjimek. Takže některé populární rumy, jako Legendario Elixír a nebo Božkov Republica, vlastně vůbec rumy nejsou. U fanoušků rumů také platí, že 100 lidí, 100 chutí. Začínající fanoušci rumu začínají u sladších rumů, u těch které jsou příjemné, pohodové a nemají složitou chuť. Pokročilí pijáci pak často dávají přednost autentickým nedoslazovaným rumům, takže pak se třeba dá říct, že rumy z destilérií Foursquare nebo Hampden Estate jsou velmi kvalitní. Takže kvalitní rum, podle mne, by měl splňovat minimální voltáž (37,5%+), musí mi chutnat a nesmí mít příliš dodávaného cukru.

Každý si dokáže představit degustaci vína, ale jak správně degustovat rum? Má to také svoje pravidla a kritéria?

P: Myslím, že je to hodně podobné. Hodnotí se vůně, různé fáze chutě a závěr. Je kriticky důležité mít správnou rumovou skleničku, jinak se chuť nemá šanci rozvinout. Důležité je porovnávat také rumy ve stejné kategorii, takže například rumy španělského typu, stařené metodou solera se nemohou srovnávat s vysokou třídou francouzských agricole rhumů.

Který z degustovaných rumů tě nejvíce bavil?

P: Za mne rozhodně limitky S. B. S. a závěrečný 85% rum z Jamajky z destilérie Hampden Estate.

Co mě bavilo

Z celého večera mne úplně nejvíce nadchl rum Compagnero Orange Elixir. V překladu Compagnero znamená doprovod, a přesně to tak vystihlo celý večer. Jak asi tušíte, jedná se o rum s příchutí pomeranče. Co je na něm to vzácné, je to, jak se skloubí silná chuť rumu a plná chuť pomerančů. Prostě wow! I když je to sice sladší rum a je spíše určen pro dámy, tak u mě vítěz, jelikož si ho dovedu představit v mnoha dezertech, například v našem receptu na Pannacottu s mangem, kokosem a malinami.

Ron Esclavo XO Cask

Rum Ron Esclavo XO Cask byl jeden z hlavních bodů večera. Zraje v sudech amerického bílého dubu ve kterých zrála Brandy, blenduje se v Dominikánské republice a je dodáván v černé kamenné láhvi. Pro mě byl trochu silnější a 65% obsahu alkoholu je moje maximum. Výrobce jej prezentuje jako rum, který je na patře stále sladký, bohatý a hladký s chutí vanilky, páleného karamelu, skořice a dubového lesa.

Závěrem bych chtěl poděkovat za fotografie  Jirkovi Wasserbauerovi, klukům, kteří se rozhodli akci uspořádat a také Joshuovi, který vše nadšeně odprezentoval a rozpovídal se o výrobě.

Jsme rádi, že jste dočetli až sem. Jak se vám článek líbí? Napište nám to do komentáře. Předem děkujeme.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložením komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Váš e-mail nebude publikován.