Jestli je někdo nesmrtelně spjat s donuty, tak je to rozhodně Homer Simpson. Mimo jiné donuty a kafe vidím snad i v každé americké akční pátračce a někdy se jim tak říká "americké koblihy" nebo "doughnuts".
Donuts jsou podobné nám známým koblihám jen s dvěma rozdíly, uprostřed je vykrojené kolečko a místo náplně dovnitř se donuty namáčí do polevy a následně se mohou posypat prakticky čímkoliv. Osobně mám nejradši klasické čokoládové polevy, které se při kousnutí lámou a praskají.
O tom, proč má každý dounts uprostřed díru, se vedou dlouhé spory a diskuse. Mně se nejvíce líbí asi nejpravděpodobnější verze příběhu, že se donuty původně připravovaly bez díry, jenže těsto leckdy zůstalo syrové, a proto se doprostřed vykrojilo kolečko, které smažení urychlilo.
V míse k robotu smícháme mouku, cukr, instantní droždí, jedno vejce, dva žloutky, olej, citronovou kůru a špetku soli. Vše zalijeme teplým mlékem. Olej lze nahradit máslem, které bude jistě vhodnější, ale v takovém případě je nejlepší donuty sníst ještě čerstvé.
2.
V kuchyňském robotu důkladně vypracujeme hladké těsto, na které doopravdy nepospícháme. Robot necháme pracovat několik minut.
3.
Těsto podsypeme trochou hladké mouky, přikryjeme a necháme na teplém místě 60 až 80 minut vykynout. Zhruba v polovině uděláme do těsta pár řezů nožem, jelikož by se během kynutí mohlo začít dusit.
4.
Vykynuté těsto přendáme na pracovní desku a vyválíme do výšky 2 až 3 cm. Pomocí dvou vykrajovátek vykrájíme kolečka, která přendáme na plech s pečícím papírem. Opět je třeba donuty trochu podsypat moukou, aby se nepřilepily.
5.
Vykrájené těsto překryjeme a necháme kynout dalších 40 až 60 minut. Před koncem je ještě na 15 minut odkryjeme. Povrch lehce okorá, ale těsto bude při smažení lépe držet tvar.
6.
V pánvi rozpálíme olej a donuty smažíme po obou stranách do zlatova.
7.
Donuty necháme vychladnout a namáčíme do čokoládové polevy. Fantazii se meze nekladou.
5 zajímavostí o donuts
Každá země má svou smaženou koblihu. Například v Itálii se připravují “Bombolone”, v Indii se „Balushahi“, v Řecku “Loukoumades“ nebo ve Finsku “Munkki”.
Vznik názvu “donut” není zcela znám. Jedni odkazují na ořechy, které byly součástí těsta, druzí odkazují na spojení “dough knots” neboli “uzly těsta”.
První plně automatizovaný stroj na výrobu donuts vynalezl roku 1920 ruský imigrant Adolph Levitt.
V USA se každoročně vyrobí více než 10 miliard donuts.
Většina historiků tvrdí, že donuts vymysleli v USA holandští osadníci, kteří je zprvu nazývali “oliekoek” v překladu smažený koláč v tuku.
Autor:
ChefOndra
Miluji veškeré kuchyně světa rád vařím světoznámé recepty. Budu rád za vaše komentáře a postřehy.
Eggnog je populární nápoj především ve Velké Británii, USA a Kanadě, který se podobá našemu vaječnému likéru. Většinou bývá spojován s obdobím vánočních svátků, připravit si jej však můžete kdykoliv. Historie Eggnogu sahá až do středověké Anglie, kde si tento nápoj oblíbili zejména bohatí lidé a panovníci. Do Severní Ameriky se dostal až v 18. století, kde se […]
Je to zcela vyjímečně co napíšu, že si tento recept zamilujete, protože jsem přesvědčený, že tomu tak doopravdy je. Tento recept řadím mezi top pokrmy letošního roku. Příprava zabere více času než se na první pohled může zdát, výsledek ale stojí za to. Dušené hovězí, domácí pasta, červené víno a parmazán …čtyři slova, která přesně […]
Lehké, hravé, svěží,..tři slova, která naprosto přesně vystihují hráškové risotto. Tento recept už mám dlouho rozpracovaný, ale dostal jsem se k němu až po několika měsících. Dělal jsem ho na konci léta, a když se mi do rukou dostala francouzská kachní prsa, vůbec jsem se nemohl rozhodnout, jak je připravím, protože to to už je […]
Jak se vám recept líbí? Povedl se uvařit? Zaměnili jste nějakou surovinu? Pomozte komentářem nám i ostatním. Předem děkujeme.